2021. godina je iza nas. Godina koja je bila teška i neizvjesna, u kojoj smo prvih 6 mjeseci bili bez natjecanja, a praktički i bez treninga, no na kraju ćemo ju pamtiti po lijepim stvarima.
Za početak, spomenimo one najvažnije.
Krajem kolovoza održane su Paraolimpijske igre u Tokiju, koje ćemo pamtiti kao povijesne – prve na kojima je Hrvatska imala predstavnika i u boćanju osoba s imvaliditetom. Bio je to Davor Komar u BC4 kategoriji. Odigrao je Davor dobar turnir – iako ga je otvorio porazom od Wai Yan Vivian Lau iz Hong Konga, uslijedile su dvije pobjede – najprije protiv Martina Streharskog iz Slovačke, a potom posebno uvjerljiva pobjeda protiv tadašnje vlasnice broja 1 na svjetskoj rang-listi Alison Levine iz Kanade. Nažalost, kako su u četvrtfinale prolazili samo pobjednici skupina i dvoje najboljih drugoplasiranih, a Davor je na kraju bio treći najbolji drugoplasirani, to je bio i kraj njegova nastupa na Paraolimpijskim igrama, te je na koncu zauzeo 9. mjesto.
Na kraju sezone, prije mjesec dana, dočekalo nas je Europsko prvenstvo u španjolskoj Sevilli, na kojem je nastupilo rekordnih sedmero naših igračica i igrača. Bilo je to prvo Europsko prvenstvo na kojem su igrači i igračice nastupali odvojeno, dok su parovi i timovi morali biti isključivo mješoviti. Bilo nam je hladno (u dvorani hladnije nego vani) i, iako smo im se nadali, nismo uspjeli doći do niti jedne medalje, naše igračice i igrači ipak su postigli najbolje rezultate do sada, tako da ćemo ovaj Euro ipak pamtiti kao vrlo uspješan.
Idemo redom:
U BC1 kategoriji u konkurenciji igračica predstavljala nas je Dora Bašić. U grupi je Dora bila uvjerljiva i upisala obje pobjede – najprije protiv Izraelke Bat-El Brightman-Ha’Cohen, a potom i protiv treće nositeljice turnira, Katerine Curinove iz Češke – te se plasirala u četvrtfinale kao pobjednica skupine. U četvrtfinalu je, također, bila uvjerljiva protiv Anne Walter iz Njemačke. U polufinalu joj je protivnica bila Kinga Koza iz Poljske, koja je ovaj put bila bolja i plasirala se u finale, dok je Dora igrala za treće mjesto protiv prce nositeljice turnira, Amagoie Arriete iz Španjolke, Utakmica je bila neizvjesna do samog kraja, no na kraju je Španjolki pripala tijesna pobjeda i brončana medalja, dok ej Dora završila na četvrtom mjestu. Unatoč tome, ovo je bio uspješan nastup za Doru, koja skupila hrpu bodova za svjetsku rang-listu te će, nakon što liste budu ažurirane, biti 6. igračica svijeta.
U konkurenciji igrača u BC1 kategoriji predstavljao nas je Martin Frković. Martinu je ždrijeb dodijelio užasno tešku skupinu, u kojoj su bili najbolji svjetski igrač (europski i svjetski prvak i paraolimpijski pobjednik) David Smith iz Velike Britanije i sjajni mladi Rus Nikolas Anozov, koji je u Sevillu došao kao BC2 igrač, no na klasifikaciji je svrstan u BC1 kategoriju. Unatoč vrlo dobroj igri, Martin je protiv obojice protivnika upisao poraze. Ipak, na kraju su klasifikatori shvatili da su pogriješili pa su Rusa ipak vratili u BC2 kategoriju, zbog čega su njegovi rezultati poništeni, a Martin je završio na drugom mjestu u skupini te se plasirao u osminu finala. Tamo ga je čekao Vladislav Kuhta iz Ukrajine, kojega je Martin već jednom pobijedio u Zagrebu 2019., a u Sevilli je bio još uvjerljiviji – pobjeda u niti jednom trenutku nije dolazila u pitanje i Martin se bez problema plasirao u četvrtfinale. U četvrtfinalu mu je protivnik bio 5. igrač svijeta i drugi nositelj turnira Daniel Perez iz Nizozemske. U sjajnoj i neizvjesnoj utakmici Martin dolazi do pobjede i plasmana u polufinale. Dalje od tog, na žalost, kao i u Dorinom slučaju, nije išlo. U polufinalu je najprije bio bolji 6. igrač svijeta i treći nositelj turnira Mihail Gutnik iz Rusije, a u utakmici za 3. mjesto polufinalist Paraolimpijskih igara iz Tokija, Portugalac Andre Ramos. Kao i kod Dore, i za Martina je ovo sjajan rezultat, a prikupljeni bodovi smjestit će ga na 13. mjesto svjetske rang-liste.
U BC2 kategoriji među igračicama nismo imali predstavnica, no zato smo imali dvojicu među igračima – Luku Wagnera i Marka Turkovića.
Luka je dobro otvorio prvenstvo uvjerljivom pobjedom protiv Idana Dadija Gal-Weicha iz Izraela, dok je u drugoj utakmici poražen od belgijskog paraolimpijca, četvrtog nositelja turnira, Francisa Romboutsa. Unatoč tom porazu Luka je prošao u osminu finala, no tamo je ovaj put bolji bio Josef Žabka iz Češke. Čeh je na kraju osvojio brončanu medalju, a Luka je svoj prvi Euro završio na 12. mjestu, što će ga na kraju godine smjestiti na 33. mjesto na svjetskoj rang-listi.
Marku ovaj put nije išlo – odigrao je dvije neizvjesne utakmice, no u obje su na kraju pobijedili protivnici – najprije Čeh František Petrak, a potom i Španjolac Raul Marti. Marko je na ovom Euru zauzeo 19. mjesto, a na svjetskoj rang-listi će pasti nekoliko mjesta te će, barem do sljedećeg turnira, biti 39. igrač svijeta.
U BC4 kategoriji kod igrača imali smo također dvojicu predstavnika – Davora Komara, koji je na ovaj Euro došao kao 12. igrač svijeta te je postavljen za četvrtog nositelja turnira te Damira Jurena.
Davor je turnir otvorio prema očekivanjima, pobjedom protiv Bahruza Mirzajeva iz Azerbajdžana. Drugi protivnik u grupi bio mu je stari majstor Radek Prochazka iz Češke, Europski prvak iz 2011 i vlasnik srebra i bronce s paraolimpijskih igara u Londonu i Pekingu, kojeg iz zdravstvenih razloga nije dugo bilo na međunarodnim turnirima, no u zadnje vrijeme se polako vraća. Odlično je Davor otvorio utakmicu i poveo 4:0 u prvoj igri, no u sljedeće 3 igre Radek je bolji i pobjedom ide direktno u četvrtfinale, dok je Davor, kao drugi iz skupine, morao u osminu finala. Tamo je bio uvjerljiv protiv Izraelca Gershona Haimova i plasirao se u četvrtfinale gdje ga je čekao sedmi igrač svijeta i drugi nositelj turnira Stephen McGuire iz Velike Britanije. Kao i protiv Radeka, Davor je sjajno otvorio i poveo 4:0, no i ovaj put sljedeće 3 igre odlaze protivniku i minimalnom pobjedom Stephen se plasirao u polufinale. Na kraju su Radek i Stephen došli do finala, u kojem je slavio Stephen, dok je Davor ovaj Euro završio na 5. mjestu, što mu je najbolji rezultat na europskim prvenstvima, koji bi mu na svjetskoj rang-listi trebao donijeti pomak za jedno mjesto te ga očekujemo na 11. mjestu.
Damir je sjajno otvorio turnir pobjedom protiv prvog nositelja turnira Borisa Nicolaija iz Njemačke. U drugoj utakmici poražen je od Matjaža Bartola iz Slovenije, dok je u trećoj bio uvjerljiv protiv domaćeg igrača Ramona Pratta, što mu je bilo dovoljno za prvo mjesto u skupini i direktan plasman u četvrtfinale. U četvrtfinalu ga je čekao još jedan španjolski predstavnik, stari poznanik Vasile Agache. U neizvjesnoj utakmici na kraju je pobijedio Vasile i tako se plasirao u polufinale i na kraju osvojio brončanu medalju, dok je Damir turnir završio na 7. mjestu. Dobar rezultat na Euru Damiru će donijeti pomak na svjetskoj rang-listi za čak 26 mjesta te je sada 27. igrač svijeta.
U konkurenciji igračica u BC4 kategoriji svoj debi na službenim međunarodnim turnirima imala je Anamaria Arambašić. Ždrijeb ju je, na žalost, smjestio u vrlo tešku skupinu B, u kojoj su bile druga i četvrta nositeljica turnira Carla Oliveira iz Portugala i Alexandra Szabo iz Mađarske te osvajačica brončane medalje u konkurenciji parova na paraolimpijskim igrama u Tokiju Daria Adonina iz Rusije.
Prvu utakmicu Anamaria je igrala protiv Carle Oliveire. Izdaleka je bilo vidljivo da je pod ogromnom tremom i ta utakmica nije ni mogla drugačije završiti, već uvjerljivom pobjedom iskusne Portugalke. Već u drugoj utakmici, protiv Alexandre Szabo to je izgledalo dosta bolje. U neizvjesnoj utakmici Anamaria je u jednom trenutku bila i blizu pobjede, no na kraju je ipak slavila Mađarica. Kako je turnir odmicao, tako je i Anamriji bolje išlo – u trećoj utakmici upisala je pobjedu protiv mlade Ruskinje. Na kraju je Alexandra Szabo postala europska prvakinja, Carla Oliveira osvojila je broncu, a Anamaria je svoj prvi Euro završila na 9. mjestu te će se u svojem prvom pojavljivanju na svjetskoj rang-listi naći na 22. mjestu. Za prvi put i nije tako loše, no uvjereni smo da će nakon svakog sljedećeg turnira Anamarijin plasman biti sve bolji.
U konkurenciji BC1/BC2 timova naš tim nastupio je u sastavu Dora Bašić, Marko Turković i Luka Wagner. U prvoj utakmici naša trojka pružila je sjajan otpor četvrtim nositeljima turnira, timu Slovačke. Bilo je neizvjesno do zadnje, šeste igre, no tada iskusni Slovaci uzimaju ključne bodove za prvu pobjedu. U drugoj utakmici igralo se protiv tima iz Ukrajine. Opet smo gledali neizvjesnu utakmicu, u kojoj ovaj put naš tim pokazuje da je ipak dosta bolji od protivnika i dolazi do pobjede vrijedne plasmana u četvrtfinale. U četvrtfinalu ih je dočekala, na žalost, neprelazna prepreka – jaki i iskusni Britanci, koji dolaze do uvjerljive pobjede. Na svom prvom Euru naš tim tako je na kraju osvojio 7. mjesto, što će donijeti solidan pomak i na svjetskoj rang-listi, na kojoj će sada biti 17.
Bc4 par, u sastavu Anamaria Arambašić i Davor Komar, otvorio je turnir uvjerljivom pobjedom protiv para iz Španjolske. No, na žalost, u sljedeće dvije utakmice ubilježili su minimalne poraze od parova iz Mađarske i Slovačke. Slovačka i Mađarska tako su prošli u drugi krug i na kraju došli i do finala, u kojem je bolja bila Slovačka, dok je naš par turnir završio na 7. mjestu. Na svjetskoj rang-listi past će za dva mjesta te će prvi turnir u 2022. dočekati kao 15. par svijeta.
Prije Paraolimpijskih igara i Europskog prvenstva naši igračice i igrači nastupili su na dva manja (nazovimo ih neslužbenima, jer se ne boduju za svjetsku rang-listu) međunarodna turnira.
Prvi je bio turnir u portugalskom mjestu Luso početkom lipnja, gdje su nastupali naši BC4 igrači u mješovitoj konkurenciji. Davor Komar, kojem je to bio prvi pravi test pred Paraolimpijske igre nakon više od godinu dana bez pravih natjecanja, bio je vrlo uvjerljiv i bez ikakvih problema došao do 1. mjesta. Malo iznenađenje priredila je Anamaria Arambašić, kojoj je to bio prvi nastup za seniorsku reprezentaciju, koja je, u konkurenciji puno iskusnijih igračica i igrača došla do polufinala i na kraju zauzela 4. mjesto, pruživši vrlo dobar otpor u utakmici za 3. mjesto tada 2. igraču svijeta Borisu Nicolaiju iz Njemačke. Osim Davor i Anamarije na turniru je nastupio i Damir Juren, koji je na kraju zauzeo 8. mjesto.
U konkurenciji parova, gdje je naš par većinu utakmica odigrao u sastavu Arambašić-Komar, naš par zauzeo je 2. mjesto.
Krajem lipnja istih troje igrača putovalo je na tradicionalni Tatra Cup, koji se svake godine održava u slovačkom mjestu Liptovsky Jan, a uz njih tu su bili i Dora Bašić i Martin Frković u BC1 kategoriji te Marko Turković i Luka Wagner u BC2 kategoriji.
Od rezultata s Tatra Cupa, koji se još uvijek igrao u mješovitoj konkurenciji, izdvojit ćemo zlato Dore Bašić u BC1 kategoriji pojedinačno i broncu Davora Komara u BC4 kategoriji pojedinačno te broncu našeg tima u konkurenciji BC1/BC2 timova.
Još jedan međunarodni nastup imali su naši igrači na turniru Društva distrofikov Slovenije u Izoli, na kojem se igralo samo pojedinačno u BC3 i BC4 kategorijama. I ovdje se igralo u mješovitoj konkurenciji. U BC4 kategoriji, u kojoj je nastupilo 10 igračica i igrača, Davor Komar je još jednom bio vrlo uvjerljiv, ne dovevši prvo mjesto u pitanje u niti jednom trenutku, dok je treća bila Anamaria Arambašić, osvojivši tako svoju prvu pojedinačnu međunarodnu medalju u seniorskoj konkurenciji. U BC3 kategoriji Marko Arambašić zauzeo je drugo mjesto.
Što se domaćih natjecanja tiče, uspjeli smo odraditi samo pojedinačno prvenstvo Hrvatske, u sklopu kojeg se odigralo ukupno 3 prvenstvena turnira – u rujnu i listopadu u Zagrebu te u studenom u Požegi. Prvi put igrali smo po novom sustavu – na svakom turniru igralo se najprije po grupama te potom polufinala i utakmice za medalje, a igrači su, ovisno o ostvarenim rezultatima, dobijali bodove za ukupni poredak prvenstva Hrvatske. Nakon sva tri odigrana turnira igrači s najviše skupljenih bodova proglašeni su prvacima Hrvatske za 2021. godinu. Novi sustav pokazao se kao pun pogodak – prvenstvo je bilo neizvjesno do zadnjih utakmica na trećem turniru, a raznih iznenađenja bilo je na svakom od 3 odigrana turnira. Ipak, iznenađenjima unatoč, na kraju su na vrhu ukupnog poretka završili uglavnom aktualni reprezentativci.
Poredak troje prvoplasiranih po kategorijama:
BC1:
1. Dora Bašić (BK “Dan” ZOSI, Slavonski Brod)
2. Martin Frković (BK OSI DDZ “Željko Klepač”-URIHO, Zagreb)
3. Zoran Peruško (BKOSIŽ “Istrijana”, Pula)
BC2, 1. liga:
1. Luka Wagner (BK OSI DDZ “Željko Klepač”-URIHO, Zagreb)
2. Marko Turković (BKOSI “Marijan Dobrinčić”, Velika Gorica)
3. Milorad Kružić (BKOSI “Pulac”, Rijeka)
BC3:
1. Marko Arambašić (BK OSI DDZ “Željko Klepač”-URIHO, Zagreb)
2. Danijela Mataija (BKOSI “Pulac”, Rijeka)
3. Mihajlo Kovačić (BKI “Lastavice”, Đakovo)
BC4:
1. Davor Komar (BKOSIŽ “Istrijana”, Pula)
2. Damir Juren (BK OSI DDZ “Željko Klepač”-URIHO, Zagreb)
3. Anamaria Arambašić (BK OSI DDZ “Željko Klepač”-URIHO, Zagreb)
BC2 – 2. liga:
1. Matej Pernar (BK “Nada”, Požega)
2. Marko Einbüchler (BK CPO Zagreb)
3. Nataša Županić (BKCDP Varaždin)
Sve u svemu, unatoč svim problemima, iza nas je dosta sadržajna i vrlo uspješna godina. Vremena za odmor ipak nema puno, jer nas očekuje puno posla kako bi 2022. godina bila i bolja i uspješnija. Sadržajnija će svakako biti, no više o tome drugom prilikom.
Za sada samo – neka vam 2022. svima bude i bolja i uspješnija od svih dosadašnjih u svakom pogledu!